• Staff are currently aware of users being unable to register for the site; we are deeply sorry and working fast to help to fix it. Join the official MKB discord server here, make a support ticket, and provide your preferred email and username.
  • Donate to keep our site running in the future. For more information, click here
  • MarioKartBoards Media Outlets: YouTube // Twitch // 2nd Twitch // Twitter

[S14] Final Standings Predictions

Malone

ero
Supporter
Joined
Jun 25, 2018
Messages
25
#21
Division 1: Blue Shell

Vitality
WollywogZ
Metro Wipeout
Untouchables 1
Avail
Charge Brigade

MVP: Cheron

Division 2: Bob-omb

Za*
Valhalla
Untouchables 2
Final Stand
Clan Volo
LongSholongs
Team pool
Team GUN

MVP: Flairy

Division 3: Green Shell

Maximum Likelihood
George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
Explorers Of Time
Apocalypse 1
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)
Kaisers
Moonblast

Megavolt (MV1)

MVP: Azmact


Division 4: POW Block

GOMT (GAMT2)
Crossfire Vendetta (XF1)
Resurrection
Apocalypse 2
Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2)
Team APE
Weenie Hut Juniors (VB1)

Millivolt (MV2)

MVP: Embrez

Division 5: Fake Item Box

In$ane
Crossfire Melee (XF2)
Blue Thunder (VB2)
Succeed Or Perish
Golden Haze
Division 99

MVP: Kiralte

CT Division 1: Star

Final Stand
Daisy Squad
Maximum Likelihood
pipi
Succeed or Perish Gold

Extend Ash

MVP: Leops

CT Division 2: Mega Mushroom

WollywogZ
Battle Cry Solar
JFK Assassination Yacht Club
ZJ's Gambling Hub
Succeed or Perish Silver
Team GUN

MVP: Bede/Niko

CT Division 3: Mushroom

Battle Cry Lunar
Special k's
Shine Sprite
Succeed Or Perish Bronze
Kerogens
Invincible

MVP: Sirius
 
Last edited:
Joined
Jun 25, 2018
Messages
225
Team
Λνail
#22
Division 1: Blue Shell
Vitality
Avail
WollywogZ
Untouchables 1
Metro Wipeout
Charge Brigade

MVP: Leonardo

Division 2: Bob-omb
Za*
Team pool
Untouchables 2
Final Stand
Valhalla
Clan Volo
Team GUN
LongSholongs

MVP: GUN Nicolas

Division 3: Green Shell
Maximum Likelihood
Apocalypse 1
Explorers Of Time
Megavolt (MV1)
Kaisers
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)
Moonblast

George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)

MVP: Azmact

Division 4: POW Block
GOMT (GAMT2)
Crossfire Vendetta (XF1)
Team APE
Resurrection
Apocalypse 2
Weenie Hut Juniors (VB1)
Millivolt (MV2)
Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2)

MVP: Aura
 

Taco

New member
Joined
Aug 20, 2018
Messages
8
#23
Division 5: Fake Item Box

1st In$ane

2nd Succeed or Perish
3rd Golden Haze
4th Crossfire Melee (XF2)
5th Blue Thunder (VB2)
6th Division 99

MVP:This is super hard because it could be a lot of people(not in order for people)
Kiralte
Charge(if he runs)
Mr.64/Galaxy
Raptor
KP

Then the true MVP TACO (If Galaxy does bad for some reason)
^True MVP is a joke btw
 

Ignite

New member
Joined
Aug 18, 2018
Messages
15
#24
@zatlo About D99. they have some decent players in the division Like Dermo,Maddy And Cynical. my guess is that we at least make it to playoffs if not finals
 

s'

Active member
Joined
Jul 3, 2018
Messages
501
Location
Italy
Team
Moonblast
#25
Division 1: Blue Shell
WollywogZ
Avail
Vitality
Charged Brigade
Metro Wipeout
Untouchables 1

MVP: Zagler (37.1)

Division 2: Bob-omb
Valhalla
Team pool
Final Stand
Za*
Untouchables 2
Team GUN
LongShlongs
Clan Volo

MVP: ruby (34.9)

Division 3: Green Shell
Maximum Likelihood
Kaisers
Explorers of Time
George, Arvo, Mark, Toad 1
Moonblast
Megavolt
Tribulation Refuge Dab Alliance

Apocalypse 1

MVP: Mark (35.8)

i'll wait for all the transfers to be done for the next divs
 
Joined
Jun 25, 2018
Messages
64
Team
SY
Switch
1427-2656-0215
Wiimmfi
4515-7227-8091
#27
im a low div randy and know nothing about anything but im bored so here we go


Division 1: Blue Shell

Vitality
WollywogZ
Charged Bridage
Untouchables 1
Avail
Metro Wipeout

MVP: Xander (36.6)

Division 2: Bob-omb

Valhalla
Za*
Team pool
Untouchables 2
Clan Volo
Final Stand
LongSchlongs
Team GUN

MVP: Mine (35.9)

Division 3: Green Shell

Maximum Likelihood
George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
Moonblast
Megavolt (MV1)
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)
Explorers of Time
Kaisers

MVP: Azmact (37.3)

Division 4: POW Block

GOMT (GAMT2)
Resurrection
Apocalypse 2
Team MV2
Weenie Hut Juniors (VB1)
Team APE
Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2)

Crossfire Vendetta (XF1)

MVP: Embrez (35.1)

Division 5: Fake Item Box (subject to changes)

Crossfire Melee (XF2)
In$ane
Succeed or Perish
Blue Thunder (VB2)
Golden Haze
D99

MVP: Daseia (36.9)

CT Division 1: Star

Daisy Squad
Final Stand
pipi
Maximum Likelihood
Succeed or Perish Gold
Extend Ash

MVP: Flairy (35.7)

CT Division 2: Mega Mushroom

WollywogZ
JFK Assassination Yacht Club
ZJ's Gambling Hub
Battle Cry Solar
Succeed or Perish Silver
Team GUN

MVP: Niko (36.2)

CT Division 3: Mushroom

Special k's
Shine Sprite
Kerogens
Succeed or Perish Bronze
Invincible

Battle Cry Lunar

MVP: Sapphire (36.8)
 
Last edited:

Jadid

Active member
Joined
Jul 29, 2018
Messages
725
Location
Manoppello
Team
A.S.D. Manoppello Arabona
#28
Regular Tracks


Division 1: Blue Shell

WollywogZ
Vitality
Avail
Metro Wipeout
Untouchables 1
Charged Brigade


Division 2: Bob-omb

LongShlongs
Untouchables 2
Team GUN
Team pool
Final Stand
Valhalla
Za*
Clan Volo


Division 3: Green Shell

Apocalypse 1
Explorers of Time
George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
Maximum Likelihood
Kaisers
Moonblast
Megavolt (MV1)
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)

Division 4: POW Block

Crossfire Vendetta (XF1)
GOMT (GAMT2)
Resurrection
Millivolt (MV2) no
Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2)
Weenie Hut Juniors (VB1)
Team APE no

Apocalypse 2 (tbh idk)

Division 5: Fake Item Box

In$ane
Crossfire Melee (XF2)
Succeed or Perish
Division 99
Golden Haze

Blue Thunder (VB2)

Minchia che schifo sta gente

Custom Tracks


CT Division 1: Star

Daisy Squad
Final stand
Extend Ash
pipi
Maximum Likelihood
Succeed or Perish Gold

CT Division 2: Mega Mushroom

WollywogZ
JFK Assassination Yacht Club
ZJ's Gambling Hub
Battle Cry Solar
Succeed or Perish Silver for

Team GUN

CT Division 3: Mushroom

Special k`s
Battle Cry Lunar
Shine Sprite
Kerogens
Succeed or Perish Bronze
Invincible molto
 

zatlo

Active member
Joined
Jun 25, 2018
Messages
337
#29
Regular Tracks


Division 1: Blue Shell

WollywogZ
Vitality
Avail
Metro Wipeout
Untouchables 1
Charged Brigade


Division 2: Bob-omb

LongShlongs
Untouchables 2
Team GUN
Team pool
Final Stand
Valhalla
Za*
Clan Volo


Division 3: Green Shell

Apocalypse 1
Explorers of Time
George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
Maximum Likelihood
Kaisers
Moonblast
Megavolt (MV1)
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)

Division 4: POW Block

Crossfire Vendetta (XF1)
GOMT (GAMT2)
Resurrection
Millivolt (MV2) no
Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2)
Weenie Hut Juniors (VB1)
Team APE no

Apocalypse 2 (tbh idk)

Division 5: Fake Item Box

In$ane
Crossfire Melee (XF2)
Succeed or Perish
Division 99
Golden Haze

Blue Thunder (VB2)

Minchia che schifo sta gente

Custom Tracks


CT Division 1: Star

Daisy Squad
Final stand
Extend Ash
pipi
Maximum Likelihood
Succeed or Perish Gold

CT Division 2: Mega Mushroom

WollywogZ
JFK Assassination Yacht Club
ZJ's Gambling Hub
Battle Cry Solar
Succeed or Perish Silver for

Team GUN

CT Division 3: Mushroom

Special k`s
Battle Cry Lunar
Shine Sprite
Kerogens
Succeed or Perish Bronze
Invincible molto
Ah perché te sei forte
 
Joined
Jun 27, 2018
Messages
246
Location
UK
Team
CM, TM, APE
#30
D1
Vitality
Wollywogz
Avail
Metro Wipeout
Untouchables
Charge Brigade

MVP: Crash

D2
Valhalla
Za*
Team pool
LongShlongs
Final Stand
Team GUN
Untouchables 2

MVP: Mine

D3
Maximum Likehood
Moonblast
GAMT
Tribulation Refuge 1
Apocalypse 1
MV
Explorers of Time
Kaisers

MVP: Azmact

D4
GOMT
Apocalypse 2
Resurrection
Victoria Bitters 1
Team APE
MV2
Crossfire Vendetta
Tribulation Refuge 2

MVP: Online

D5
Crossfire Melee
Succeed or Perish
Insane
Division99
Victoria Bitters 2
Golden Haze

MVP: CallumXF/BenBryant

Don't know anything about CTD1 and 2

CTD3
Special k ' s
Shine Sprite
Battle Cry Lunar
Kerogens
Succeed or Perish 3
Invincibles

MVP: Monyz
 
Joined
Jul 7, 2018
Messages
54
Location
Japan
Team
MaL GROS
Wiimmfi
4300-9698-3770
#31
Division 1: Blue Shell

1)Untouchables 1
2)Avail
3)Charged Brigade
4)WollywogZ
5)Vitality
6)Metro Wipeout
________
υτ - rusoX (32.5)

Division 2: Bob-omb

1)Za*
2)Clan Volo
3)Final Stand
4)LongShlongs
5)Team GUN
6)Team pool
7)Untouchables 2
8)Valhalla
________
FL - Flairy (35.0)

Division 3: Green Shell

1)Maximum Likelihood
2)Apocalypse 1
3)Explorers of Time
4)George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
5)Kaisers
6)Moonblast
7)Megavolt (MV1)
8)Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)
________
λρ - Beat (32.5)

Division 5: Fake Item Box (subject to changes)

1)Blue Thunder (VB2)
2)Crossfire Melee (XF2)
3)Division 99
4)Golden Haze
5)In$ane
6)Succeed or Perish
________
D99 - Calum (60.0)

Custom Tracks


CT Division 1: Star

1)Daisy Squad
2)Final Stand
3)Maximum Likelihood
4)pipi
5)Succeed or Perish Gold
6)Extend Ash
________
EA - Leon🐵 (57.0)
 
Joined
Aug 12, 2018
Messages
77
Team
Beat em´Up
#32
Division 3: Green Shell

1)George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
2)Apocalypse 1
3)Maximum Likelihood
4) Explorers of Time
5)Kaisers
6)Moonblast
7)Megavolt (MV1)
8)Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)
________
MVP: StevenTheShyGuy (33.5)
 

Niko

Active member
Lounge Staff
Joined
Jun 25, 2018
Messages
363
#34
Division 1: Blue Shell

Vitality
Untouchables 1
WollywogZ
Metro Wipeout
Avail
Charged Brigade

MVP: Killua (35.6)


Division 2: Bob-omb

Valhalla
Team pool
Final Stand
Za*
Untouchables 2
LongShlongs
Clan Volo
Team GUN

MVP: Skyheed (37.1)


Division 3: Green Shell

Maximum Likelihood
George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
Explorers of Time
Apocalypse
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)
Kaisers
Megavolt (MV1)
Moonblast

MVP: MikeV1 (36.2)


Division 4: POW Block

GOMT (GAMT2)
Resurrection
Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2)
Apocalypse 2
Team MV2
Crossfire Vendetta (XF1)
Weenie Hut Juniors (VB1)
In$ane

MVP: Crisis (36.9)


Division 5: Fake Item Box

Team APE
Crossfire Melee (XF2)
D99
Succeed or Perish
Blue Thunder (VB2)
Golden Haze

MVP: Bryant (34.6)


CT Division 1: Star

Daisy Squad
Final Stand
Maximum Likelihood
pipi
Extend Ash
Succeed or Perish Gold

MVP: Azma (38.8)


CT Division 2: Mega Mushroom

ZJ's Gambling Hub
Battle Cry Solars
WollywogZ
JFK Assassination Yacht Club
Succeed or Perish Silver
Team GUN

MVP: life (38.5)


CT Division 3: Mushroom

Special k`s
Battle Cry Lunar
Shine Sprite
Kerogens
Succeed or Perish Bronze
Invincible

MVP: Marvin (35.3)
 

Twingy

samurai man
MKPS Staff
Supporter
Joined
Jun 25, 2018
Messages
105
Location
Norway
#35
Regular Tracks


Division 1: Blue Shell

Avail 2nd
Charged Brigade 6th
Metro Wipeout 4th
Untouchables 1 5th
Vitality 3rd
WollywogZ 1st

Wollywogz will pull a W in this division, they have nearly the same rosters as PG and PK had last season, and both the teams were stacked. think they also got Sane from ut.
Avail is an odd one, they have a very strong roster of Olifre,Zagler, Negens Solo Jam, but people have said they werent sure whos playing for them... but if an lu with atleast 4 of those players will give them a really good shot for 1st.
Vitality has the same chance to win as last season, but as they all have gone to fortnite i think they will get 3rd.
Charged brigade has gotten a few new players but i think some of their OGs have stopped playing bcuz of VTGP only so ill give them last.
Untouchables 1 will get a solid 5th without a doubt they have some of the same rosters as past seasons but nothing outstanding, hopefully RuosX can play to make some upsets.
Metro Wipeout will pull 4th with new adds like Cheron, Kasper, Leops, Kyon and neruo. i could see them taking 3rd from VA aswell.

Division 2: Bob-omb

Clan Volo 7th
Final Stand 4th
LongShlongs 5th
Team GUN 6th
Team pool 3rd
Untouchables 2 8th
Valhalla 2nd
Za* 1st

Za* is basically hrst best runners plus Myth and some other people so i bet they will stomp the div if they pull the best lu every week.
Valhalla is a well rounded team, with utility of Viraith,Bobby and bran for bagging and strong runners like Jax KasperUs (mogi lord) and Cody Crash.
pool can maybe pull out 3rd but all the teams below top2 is a wild guess for me.
CV is the weaker team of the div, but if they go troll they will prevail most of the time by the use of Saik.
Ls can maybe pull 3rd aswell with the power of Life,shawn tekken daze bagger but then they would have that LU every week which makes them LU reliant.
ut2 and GUn are in the same boat as Ls with the need of best LU every week, but ut2 could come out with some upsets.
FL has always done it good on regs and i bet they will this season aswell a solid 4th midtable sounds good.

Division 3: Green Shell

Apocalypse 1 2nd
Explorers of Time 4th
George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1) 3rd
Kaisers 6th
Maximum Likelihood 1st
Moonblast 8th
Megavolt (MV1) 5th
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1) 7th

Huge skillgap in the Div, MaL will get 1st and Ap will go for 2nd/3rd/4th ish along with gamt and exo.
GAMT and EXO will fight for 3rd and 4th with very strong and versitile roster, with gamt having Mark, Mike, TRippy and so on. EXO has a completly different lu
from previous season with Dartii, Goomba,JoshUK, Miki to add to their roster.
MV has their normal LU and can be the middle of this div.
k's mo nd tr1 all fall behind in this div with only one to two strong runners of the calibre of the other teams of 4 strong runenrs.


Division 4: POW Block

InSane 1st
Apocalypse 2 2nd
Weenie Hut Juniors (VB1) 3rd
Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2) 4th
GOMT (GAMT2) 5th
Crossfire Vendetta (XF1) 6th
Resurrection 7th
Millivolt (MV2) 8th

Division 5: Fake Item Box (subject to changes)

Blue Thunder (VB2) 1st
Crossfire Melee (XF2) 2nd
Succeed or Perish 3rd
Team APE 4th
Golden Haze 5th
Division 99 6th


i randomized the last two divs because i got bored and the fact i have clue who is who and how good people are, so ye ty
 
Last edited:

Kona

Active member
Supporter
Joined
Jun 25, 2018
Messages
303
Team
Timeless
#36
Division 1: Blue Shell

WollywogZ
Vitality
Avail
Metro Wipeout
Untouchables 1
Charged Brigade

wZ (as always) has targeted and recruited tons of D1 talent, making it easy for them to run away with the division. If Vitality is gonna win this thing, they're gonna have to do it as underdogs, similar to S12.

MVP: ut Niu [36.2]

Division 2: Bob-omb

Team pool
Valhalla
LongShlongs
Za*
Clan Volo
Team GUN
Untouchables 2
Final Stand

You have no idea how much I want to see Ls win this division. Unfortunately, I'm a realist. (I've got Team pool winning it, if Cobra's unbanned.)

MVP: V Vrth [37.0]

Division 3: Green Shell

George, Arvo, Mark, Toad (GAMT1)
Maximum Likelihood
Moonblast
Tribulation Refuge Dab Alliance (tr1)
Kaisers
Apocalypse 1
Explorers of Time
Megavolt (MV1)

I thought MaL was D2 until literally right now, as I'm typing this. I had them last in D2... D3 is a different story. GAMT is OP.

MVP: tr Haseo [35.8]

Division 4: POW Block

Tribulation Refuge Nae Nae Squadron (tr2)
Crossfire Vendetta (XF1)
Millivolt (MV2)
In$ane
GOMT (GAMT2)
Apocalypse 2
Resurrection
Weenie Hut Juniors (VB1)

RS is one of the best teams here talent-wise but I've only seen them succeed in an all-run setting. tr2 has the best chem in this division... which matters more than you'd think.

MVP: XF KA [37.1]

Division 5: Fake Item Box

Team APE
Succeed or Perish
Blue Thunder (VB2)
Golden Haze
Division 99

Apparently it's not classy to predict your own team to win.

MVP: XF Callum [40.0]

CT Division 3: Mushroom

Shine Sprite
Battle Cry Lunar
Special k`s
Invincible
Kerogens
Succeed or Perish Bronze

I only knew where to put 2/6 of these teams. I'm the DA here and I honestly couldn't have a better division. This shit's gonna be close as hell.

MVP: Bc Sean [36.9] / SS Dermo [36.9]

-

(I didn't predict CTD1 and CTD2 because I knew I'd come off as ignorant if I did)
 
Last edited:
Top